Şub 1, 2012 - Bölge, Faaliyet, Tanıtma    No Comments

Fürstenfeldbruck Camii’inde Açık Camii günü Eğitim Çalışması yapıldı

22.01.2012 Pazar günü öğle Namazını müteakiben Fürstenfeldbruck Camiinde
Açık Camii Günü Eğitim Çalışması yapıldı.

Proğram, Eğitim Çalışmasını organize eden, IGMG Güney Bavyera Bölgesi Tanıtma Başkanı Sayın Ahmet Kalyon Beyin selamlama konuşması ile başladı.

Selamlama konuşmasının ardından sıra günün Hatibi olan ve ayrıca Seminere
Hamburgdan katılan Dr. Ali Özgür ÖZDİL’e geldi. Dr. Özdil Seminerini teorik ve pratik Bölümler olarak iki kısımda yaptı.

Konuşmasını almanca olarak gerçekleştiren Dr. Özdil, Açık Camii günlerine nasıl hazırlanması gerektiği ve insanlarla yapacağımız Diyaloglarda nelere dikkat edilmesi konularında dinleyenleri bilgilendirdi. Konuşmasında özetle şöyle konuştu:

İnsanların bilgi edinmesi 3 şeyle oluşur;
1. Taklit (Nachahmung)
2. Eğitim (Studıeren, Lernen)
3. Tecrübe (Erfahrung)

Özellikle insanların edindikleri Bilgileri dinleyerek ve görerek öğrenirler. Bunun için Camilerimizde bizim için tabii olan eşyaları bir sandık içinde hazır tutmamızda fayda vardır (Seccade, Takke, Tesbih, Takvim, vs.) „

Bazı dini tabirleri, yanlış almanca tercüme örneklerinide anlatan Dr. Özdil, ikindi Namazından sonrada Seminerin pratik bölümüne geçti.

Bu bölümde ise Seminere katılanlar, temsili Cami Rehberlerine klasik sorular yönelttiler ve bu sorulara Cami Rehberleride cevap Vermeye çalıştılar.

Akşam Namazını müteakip biten seminere katılanlar, bu Eğitim çalışmasından memnun kaldıklarını belirtip, bu çalışmaların sıkca tekrarlanması gerektiğini belirttiler.

Haber ve Foto:
Aydın Erdem

Got anything to say? Go ahead and leave a comment!